Ar viskas tik fantazija?
LTSR Rašytojų sąjunga ir kultūriniai leidiniai sovietmečiu susilaukdavo įvairiausių laiškų – tuo buvo galima įsitikinti ir beskaitant dvi ankstesnes „Literatūros archyvų“ publikacijas. Vis dėlto šįsyk archyvuose užtiktas skaitytojo Stasio Verksnio 1950-ųjų spalio 10 d. laiškas [kalba netaisyta – S. V.] varžytųsi dėl paties keisčiausiojo titulo. Drauge su juo spausdiname ir tuometinio Rašytojų sąjungos valdybos pirmininko Jono Šimkaus atsakymą.
S. V.
Gerb. Rašytojai,
Aš provincijos jaunuolis perskaitęs L. Lagino knygą „Patentas „A. V.“ išleistą Valst. Grož. Literat. Leid. Vilniuje, 1950 m. nieko negaliu suprasti, aš daug kartų žiūrėjau žemėlapius ir nei vienam žemyne neradau tokios valstybės kaip „Aržantija“ ir tokių miestų kaip Didžiųjų Roplių Miestas, Bakbukas, Batoga ir kiti, nežinau galbūt aš dar gerai nepažistu žemėlapio bet vis tik prašau nurodyti jei galima kuriame žemyne tai randasi, jeigu ne kokie nors politiniai sumetimai, nors aš klausiu vien tik smalsumo vedamas ir tiek. Paskiau tenai rašoma apie kažkokį vaistą pavadintą „Bereniko eleksyras“ tai ar iš tikrųjų tokie vaistai yra tikrenybėje ar viskas tik fantazija, galbūt aš pasirodysiu perdaug naivus bet už atsakymus aš būsiu nuoširdžiai dėkingas o dabar viso gero.
Drg. Verksniui
Kriokialaukio paštas,
Dzekaučiznos tarybinis ūkis.
Jūs teiraujatės dėl vietovardžių, aprašytų romane „Patentas AV“. Šis romanas yra fantastinis ir visi vietovardžiai, aprašyti romane, paimti ne iš geografijos, bet iš fantazijos. Tokios rūšies (fantastinių) romanų pasaulinėje literatūroje yra labai daug. Pav. Svifto romanas apie Guliverio nuotykius, arba Rablė romanas „Gargantiua ir Pantagriuelis“, Anatolio Franso romanas „Pingvinų sala“ ir t. t. Taigi ir „Patentas AV“ aprašo tikrovėje nerandamus, bet į tikrovę labai panašius įvykius, paties rašytojo sugalvotus.
Jonas Šimkus
Parengė Saulius Vasiliauskas
Publikacija parengta bendradarbiaujant su Lietuvos literatūros ir meno archyvu